01 Mermerin kalitesi nasıl anlaşılır?

Mermerin kalitesi nasıl anlaşılır?

     Taş, doğanın bir ürünüdür ve doğanın insanlara verdiği en değerli hediyelerinden birisidir. Doğal taşların oluşumu milyonlarca yıllık geçmişlere dayanır. Tek renkli ya da ebruli olması ve sert yapısıyla bilinir. Jeolojik değişimleri ve mineral oluşumları farklı farklı olduğu için her doğal taş benzersizdir. Düzenli bakım sayesinde, güzelliği bir ömür boyu sürebilmektedir.
           756 m. genişliğinde, 450m. yüksekliğindeki Mısır Piramitleri; MÖ. 2560 yıllarından günümüze sapasağlam gelebilmesiyle dayanıklılığını ispatlayan en önemli doğal taş örneklerindendir. Bu nedenle doğal taşlar, insanoğlunun bildiği en eski yapı malzemesi olarak kabul edilir. Doğal taş malzeme kullanımı, modern inşaat görünümü ve zarafet katar; antika. Az bakım ile değerlerini ömür boyu sürdürebilirler. Son derece dayanıklı ve estetik olmasının yanı sıra mikrop ve korozyona dayanıklıdır. Mermer, parlak yüzey nedeniyle en sık kullanılan doğal taştır. Birçok farklı şekil ve dokularıyla daha çok dekoratif amaçlı kullanılır. Dünyaca kabul gördüğünden şehirlerin inşasında da her türlü doğal taş ya da kombinasyonu öncelikli tercihlerdendir.
           Doğal Taşlar, genel anlamda üç tip olarak sınıflandırılabilir: İlk tür tortul kayaçlar nehir ve okyanuslardaki çökelme ile oluşan olarak bilinir. Traverten ise değişik isimlerle bilinir ve traverten mermer ya da traverten kireçtaşı denilir. Bu dekoratif amaçlı kullanılması halinde, genellikle oniks mermer denir. Mermer, pürüzsüz ve parlak yüzey nedeniyle en sık kullanılan doğal taşlardan biridir; işlenerek harika bir görünüm kazanır ve bu olağanüstü güzelliği insanları mutlu eder. 
           Mermer taşların farklı renkli, desenli dokuları mevcuttur. Heykeller ve küçük objeler yapımında kullanılarak kaliteli bir aksesuar malzemesi olurlar. Bej mermer, piyasada mermer çeşitliliği arasında en popüler olanıdır. Yaygın olarak çeşitli bina inşaatlarında kullanılır. Bej mermerler, bulunduğu yere cazibe ve değer kattığından, antik bir görünüm verdiğinden her zaman mimarların favorisidir.
           Mermer, değerli bir seçimdir: Doğru bakım ile yani nötr (asit içermeyen) ürünler kullanarak sağlam, uzun ömürlü ve zarif görünümlerini korurlar. Bakımları ile ilgili bazı pratik yollar vardır: İlk olarak, hafif bir deterjan ile zemin düzenli olarak temizlenir; sonra, iyice durulanır ve yumuşak temiz bir bezle yüzey kurulanır. Doğal taş yüzeylerde üzerine dökülen en kısa sürede silinmelidir. 
           Gerçek doğal taş, zahmetli işçilik gerektirir. Tarihi yapıların oluşturulması için kullanılan Taç Mahal gibi bol örnekli muhteşem saraylar vardır. Günümüzde mermer kullanım, teknolojileri gelişti; profesyonel uygulama ve yönetimleri oluştu: Büyük ofis binaları, şehir merkezleri, havaalanları, süpermarketler, hastaneler, okullar ve bir günümüzün modern yaşamı için gerekli olan diğer altyapılarda kullanılabilmektedir. Uzun ömürlü bir malzemedir. Aslında, geçmişten bu günlere gelebilen tarihi yapılar, doğal taşlardan yapılmıştır.
Mermerin kalitesi nasıl anlaşılır?
          Çeşitli mermerler olduğunu biliyoruz. Hangi mermerin kaliteli olduğu nasıl anlayabiliriz? Bu konudaki en önemli kriterlerin başında, üzerinde yüzey boşluklarının olmamasına dikkat edilmesi gelir. Cilası da önemli bir noktadır ve bunu yüzey parlaklığından anlamak mümkündür. Düzgün bir şekilde kesilmiş olması veçatlak bulunmaması da önemlidir. Ayrıca kullanım amacına ve yerine göre uygun rengin seçilmesi de büyük önem taşımaktadır. Bu nedenlerden dolayı satın almadan önce numune talep edilmelidir. Pırıltılı mermer türleri en çok talep edilenlerdir. Bunun dışında bej ve gri tonlu mermerler de yine talep gören türlerdendir. Eskitme ve kumlama işlemleri gören mermerlerin de revaçta olduğunu belirtmek gerekir.

Okuma : 3516